CUTLER HAMMER XTOB1P6BC1 Overload Relay; Overload Current MIN:1A; Current MAX:1.6A; Coil Voltage DC MAX:220V; Product Range:XT Series; Coil Voltage AC MAX:600V; VAC NOM:600V; COI
★★★★★ 4.1 142 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by pixsel.africa
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
OVERLOAD RELAY; OVERLOAD CURRENT MIN:1A; OVERLOAD CURRENT MAX:1.6A; COIL VOLTAGE DC MAX:220V; PRODUCT RANGE:XT SERIES; COIL VOLTAGE AC MAX:600V; COIL VOLTAGE VAC NOM:600V; COIL VOLTAGE VDC NOM:220V; OVERLOAD ADJUSTMENT CURRENT MIN:1AROHS COMPLIANT: YES; Part Number: XTOB1P6BC1; Category: Contactors & Starters; Subcategory: Solid State Overload/Relay
  • OVERLOAD RELAY; OVERLOAD CURRENT MIN:1A; OVERLOAD CURRENT MAX:1.6A; COIL VOLTAGE DC MAX:220V; PRODUCT RANGE:XT SERIES; COIL VOLTAGE AC MAX:600V; COIL VOLTAGE VAC NOM:600V; COIL VOLTAGE VDC NOM:220V; OVERLOAD ADJUSTMENT CURRENT MIN:1AROHS COMPLIANT: YES
  • Solid State Overload/Relay
  • Contactors & Starters
Model XTOB1P6BC1
Brand Name CUTLER HAMMER
Item Weight 1 Pounds
Part Number XTOB1P6BC1
Coil Voltage 220 Volts
Contact Type Normally Open
Manufacturer Cutler Hammer
Current Rating 1 Amps
Operation Mode Automatic
Specification Met IEC/EN 60947
Maximum Switching Current 1 Amps
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
142 ratings | 58 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (109)
4 stars
7% (10)
3 stars
4% (6)
2 stars
2% (3)
1 star
10% (14)